Nove tehnologije uvelike su promijenile svakodnevicu djece i odraslih i prije pojave korona virusa. Epidemija je ubrzala transformaciju društva u digitalno, a nakon početnog otpora, sve više prihvaćamo mogućnosti koje nam digitalizacija nudi, navikavamo se na nove oblike poslovanja, uočavamo njene pozitivne učinke. No nažalost, epidemija je pospješila i negativne trendove u korištenju tehnologija jer je nestao izbor između virtualnog i stvarnog, online i u živo. Online nastava, online druženja, online kupovina, online zabava, online vijesti… Količina vremena koju provodimo online porasla je mimo naše volje, cijele obitelji su online, a argumenti za odvraćanje djece i mladih od prevelike količine vremena provedene pred ekranima kao da su se izgubili.
Navike korištenja tehnologije cijele obitelji su se promijenile, a dostupnost tehnologije trenutno je presudna za mogućnost sudjelovanja u školovanju, radne aktivnosti pa i druženja s obitelji i prijateljima. Usprkos velikim promjenama u smjeru digitalizacije, utjecaj pretjeranog korištenja ekrana na dječji razvoj nije se promijenio.
Pretjerano izlaganje medijima uslijed potresa koji su se dogodili, odrazilo se i odražava se na ukupnu dobrobit djece, ali i odraslih. O utjecaju medija i medijskih sadržaja na cijelu obitelj, utjecaju informativnog sadržaja na djecu, o tome kako birati i kontrolirati kojim sadržajima izlažemo djecu, te o tome kako svojom medijskom pismenošću pozitivno utjecati na dobrobit cijele obitelji poslušajte na ovom predavanju.
Sadržaj predavanja:
– kako mediji utječu na ponašanje roditelja
– kako mediji utječu na djecu
– zašto je važno ograničiti praćenje informativnih emisija i kada i koliko ih gledati
– kako negativne informacije utječu na zdravlje
– kako ograničiti korištenje mobitela, ekrana i video igara
– o utjecaju mobilnih telefona na psihofizički razvoj djece
– koji je preporučeni vremenski okvir korištenja malih ekrana prema dobi djeteta
– kako boravak u prirodi pridonosi prevenciji ovisnosti o novim tehnologijama
– kako kvalitetno provedeno vrijeme s djecom pridonosi smanjenu ovisnosti o novim tehnologijama cijele obitelji
O utjecaju medija i novih tehnologija na život obitelji za vrijeme pandemije i potresa govorit će predavačica Iva Brčić, mag. soc./phil.
Iva radi na aktivnoj prevenciji međuvršnjačkog nasilja, te se bavi istraživanjem utjecaja medija na djecu i mlade. Kao stručna suradnica piše za portale namijenjene roditeljima, medijskapismenost, te u časopisu Mama&Beba. Surađuje s vrtićima, školama i fakultetima gdje provodi edukacije na temu medija, odgoja i prevencije međuvršnjačkog i obiteljskog nasilja. Iva piše i Kids friendly osvrte o filmovima koji su namijenjeni djeci. Iva je autorica radionice za mame Holističko majčinstvo, Happiest Baby edukatorica, trenerica terapijskih tehnika i rada s asocijativnim kartama. Kroz udrugu Najsretnija beba Hrvatska pruža roditeljima pomoć i podršku od rođenja djeteta do njegove osamnaeste godine.
Vrijeme održavanja: petak 19.03. u 18h
Trajanje predavanje: cca 60 min.
Sva predavanja na konferenciji Razvoj, zdravlje i odrastanje održavaju se putem Zoom-a.
CIJENE ULAZNICA:
75kn pojedinačno predavanje
za 4 ili više predavanja 25% popusta
Za više informacija pogledaj prijavu.