Znate tu kolokvijalnu frazu koja se ustalila u rječniku ljudi? “Zločesto” dijete…
Nas osobno svaki put kada čujemo tu riječ kao da nešto probode u ušima. Stvarno ružna riječ, koja je preopćenita, nedefinirana, pogrdna i nepotrebna. Neki od vas koji čitate vjerojatno ste mišljenja kao i mi, a neki možda nisu nikad ni razmišljali o toj riječi niti su je smatrali nepotrebnom.
Ni jedno dijete nije samo po sebi zločesto niti se takvo rodilo. Mi smo ti koji odgajamo dijete i koji svojim stilom odgoja manje ili više utječemo na djetetovu poslušnost, pristojnost, aktivnost, granice…
Zamislite roditelja koji, karikirano, sve dopušta djetetu i ne postavlja mu granice – takvo dijete, ovisno i o svom karakteru, moglo bi iskoristiti takav odgoj te se ponašati vrlo svojeglavo, neposlušno i neprimjereno – što će onda okolina nazvati “zločestim”.
Zašto je važno birati rječnik koji koristimo kao roditelji i odgojitelji djece? Mi smo djeci prvi i najveći uzor te se uče ponašati po modelu kojeg imaju u okolini – a to smo mi.
Zašto nije primjereno reći djetetu da je “zločesto”? Svaka situacija i svako dječje ponašanje imaju svoj naziv, objašnjenje i uzrok.
Na primjer, ako dijete ne sluša smjernice roditelja i ne želi učiniti ono što je roditelj rekao, lakše je reći djetetu “Nemoj biti zločest”, što djetetu ne pomaže da shvati što ne radi dobro niti kako bi moglo drugačije. Umjesto toga, u toj situaciji primjereno je djetetu jasno reći što radi krivo i pozvati ga na dogovor/rješenje: “Ne sviđa mi se što me ne slušaš, možemo li se dogovoriti da učiniš to i to? Što ti predlažeš da sada napravimo?”
Rad na odnosu roditelj↔dijete te djetetovim ponašanjima i socijalnim vještinama počinje od samih početaka. Roditelji unose u odgoj svoja odgojna uvjerenja koja određuju smjer odgoja djeteta (strogost, popuštanje, prijateljski…). Dakle, ne bi ni trebalo doći do potrebe da dijete stalno nazivamo “zločestim” jer mi smo ti koji smo mu dozvolili da razvije određena ponašanja te naše reakcije pritom možda nisu bile adekvatne (previše smo popuštali ili pak previše zabranjivali…).
Promislimo prije nego sljedeći puta nazovemo dijete “zločestim”. Radije uputimo djetetu konkretno što nam se ne sviđa kod ponašanja te kako bi se to moglo drugačije napraviti.
Više o našim temama možete pronaći na webu www.roditeljstvo-bez-tabua.com i našim društvenim mrežama instagram i facebook
RODITELJSTVO BEZ TABUA je projekt kojeg su pokrenule odgojiteljica Daria Antonović i pedagoginja Tea Resanović iz želje da roditeljima i odgojiteljima ponude kvalitetne informacije i navedu ih da propituju svoje metode. Ne zato što sve redom nisu dobre, već stoga što smatraju kako je važno da roditelji spoznaju ono što su i same tijekom svojeg rada spoznale – da svakom djetetu treba pristupiti individualno i prilagođeno upravo njemu, i željele bi da roditelji to isto spoznaju za svoje dijete odnosno djecu. Kroz svoje iskustvo uočile su učestale teme i područja koja su većini roditelja izazovna i žele im pomoći da lakše kroz njih prođu i uspješno ih svladaju. Smatraju kako je vrlo važno da informacije koje su roditeljima svakodnevno dostupne budu kvalitetne, provjerene te temeljene kako na teoriji, tako i na iskustvu.
Na njihovom blogu možete čitati i gledati/slušati o popularnim roditeljskim temama kao što su granice u odgoju, provođenje vremena s djetetom, rješavanje sukoba, uloga mame i tate u odgoju, o čitanju djeci, kako se nositi sa svojim reakcijama i reakcijama djeteta, o kulturi blagovanja, odvikavanju od pelena, fazi „proći će” i drugima. Kao što je 24 sata s djetetom vrlo dinamičan proces, tako su i roditeljima potrebne različite teme ovisno o tome koje ih situacije i faze u odgoju trenutno preokupiraju. Neizostavan dio o kojem progovaraju u svom blogu su razni tabui roditeljstva poput „I mene su tako odgajali pa što mi fali“, „Ma oni su mali… ne znaju oni to“ i drugi.
Roditelji i svi zainteresirani mogu im se slobodno obratiti s konkretnom situacijom te će im rado dati smjernice i savjet. U pripremi su i edukacije za roditelje i sustručnjake… škicnite na njihov web ili društvene mreže za više informacija!