Prošla je već gotovo godina dana rada na projektu Umreženi u krizi čiji je nositelj Udruga EMA, a provodimo je s partnerima IKS i Ambidekster.
U toj godini ojačale smo kapacitete naše udruge, kako bismo se osnažile i naučeno vratile zajednici, pružile podršku stručnjacima i roditeljima u područjima koje volimo: odnosi u obitelji, izazovi roditeljstva, odgojne i obrazovne teme, mentalno zdravlje djece, mladih i roditelja, mentalno zdravlje stručnjaka pomagača.
Učili smo i od samih obitelji koje su putem intervjua i fokus grupa podijelile s nama kako su se suočavale s teškoćama za vrijeme pandemije i potresa i što im je danas potrebno u krizi koja i dalje traje. (link)
Dio odgovora na potrebe koje su proizašle iz razgovora s obiteljima pružile smo u vidu akcija podrške, a dio u vidu edukativnih materijala na teme koje su važne za cjelokupnu dobrobit roditelja i djece:
Materijali su besplatni i bit će uskoro dostupni na web stranicama udruga EMA, IKS I Ambidekster te web stranicama Klubka.
Ovim temama posvetili smo i završnu tribinu projekta, jer tribina i materijali služe vama: roditeljima, djeci i svim stručnjacima koji se u svom radu bave obiteljima.
Pozivamo Vas da dođete na tribinu i saznate više o potrebama obitelji u vrijeme krize, navedenim temama, te iskoristite priliku da nas pitate za detalje, raspravite i podružite se s nama:
Potrebe obitelji u krizi i mogući odgovori kroz akcije civilnog društva
Na početku tribine predstavit ćemo kvalitativno istraživanje potreba obitelji koje smo provele na proljeće i ljeto 2022. godine, a u kojima roditelji i djeca otvoreno govore o izazovima i teškoćama za vrijeme pandemije i potresa, i kako se sve još uvijek utječe na njihov život danas. Pričat ćemo o tome kako su doživjeli krizu, zašto smatraju da su i dalje u krizi i raspraviti o mogućnosti podrške obiteljima.
Kako kreativno podučavati i učiti?
Svi roditelji čija su se djeca uslijed pandemije našla u školi, ili točnije izvan nje, ističu kako je tijekom online rada kvaliteta nastave znatno pala i ovisila o individualnom angažmanu učitelja/ica, dok su djeca bila u prilici izbjegavati uredno izvršavanje obaveza. To dovodi do teškoća u savladavanju daljnjeg znanja i do velikog stresa kod učenika. Sustavnih rješenja nema te obitelji pribjegavaju instrukcijama, što predstavlja dodatnu odgovornost i financijsku opterećenost obiteljima.
Online nastava time je produbila jedan postojećih problema školstva, a to je pretjerano oslanjanje na učenje van škole i pritisak na roditelje da preuzmu ulogu učitelja. Zato će Martina Šimunić iz Udruge Ambidekster predstaviti najvažnije teme iz prezentacije za učenike, letka za roditelje te prezentacije s materijalima za nastavnike na temu “Kako kreativno podučavati i učiti”.
Kako pričati s djecom o teškim i osjetljivim temama (poput rata, nepravde, smrti?)
Lako i spontano pričamo o lijepim temama, no što kada nas djeca iznenade s teškim pitanjima o smrti, ratu? Što s osjetljivim temama poput seksa, koje bi trebale biti prirodne, no roditelji ih izbjegavaju pred djecom?
U kontekstu krize, ispitane obitelji isticale su potrebu za dodatnom edukacijom i podrškom u ovoj temi. Veća je prisutnost negativnih vijesti, a djeca slušaju i na svoj način interpretiraju kompleksne teme tj. mišljenja vezane uz pandemiju ili cijepljenje, te ih iznose pred svoje roditelje ili u vrtić i školu. Zato je Ivana Habuš Kraljević iz Udruge EMA pripremila edukativni materijal “Kako pričati o osjetljivim i teškim temama” koji sadrži brošuru i infografike za roditelje i stručnjake, te video za djecu i roditelje. Na tribini će izdvojiti najškakljivije i najizazovnije čari ove teme.
Dobrobiti volontiranja za mentalno zdravlje: prikaz slučajeva iz prakse
Jedan od kreativnijih načina nošenja sa stresom tijekom potresa opisali su nam sudionici istraživanja, a to je podrška drugima, tj. volontiranje. Volontiranje može biti zabavno, poučno, može nas dovesti do novih i uzbudljivih poznanstava, a već je odavno poznato kako činiti drugima dobro, čini i nama dobro.
Udruga IKS IZ Petrinje iz prve ruke je doživjela razorni potres, te je među prvima organizirala svoje članove i volontere u pružanju podrške građanima. Zato će Sabina Stipanec Grgić iz Udruge IKS kroz prikaz slučaja iz njihove prakse govoriti o dobrobitima volontiranja te kako se u to može uključiti i obitelj.
Sadržaj objave isključiva je odgovornost udruge EMA.