U lipnju nastavljamo s našim besplatnim programima podrške novim roditeljima u sklopu projekta Klupko podrške, i to opet iz početka: pričat ćemo o tzv. četvrtom tromjesečju i tzv. trećem stanju. Znaš li što je to? Čak i ako ne znaš, vjerojatno osjećaš. Uz privikavanje na novu ulogu i sve promjene koje ona donosi potrebno je i upoznati se i priviknuti na bebine potrebe. Stoga niz besplatnih radionica / pričaonica nastavljamo razgovorom o 3R: ritmu beba, bebinom rasporedu i ritualima.
Lipanj donosi i novu radionicu naše stalne suradnice Lane Novote – Dijastaza trbušnih mišića nakon poroda namijenjenu trudnicama i mamama nakon poroda koje žele saznati kako prepoznati i kako otkloniti dijastazu.
Naša stalna suradnica Lana Novota najavljuje novu praktičnu radionicu za mame nakon poroda o dijastazi trbušnih mišića, čestoj posljedici trudnoće. Kako je prepoznati, što raditi, a što ne raditi kako bi se stanje popravilo doznajte na ovoj edukativno praktičnoj radionici.
Do dijastaze dolazi najčešće u trudnoći, odnosno nakon trudnoće, međutim do dijastaze može doći i kod osoba s prekomjernom tjelesnom težinom i karakterističnim širenjem trbuha. Dijastaza se ponekad dugo zadržava nakon trudnoće, što se može vrlo lako primijetiti zbog pojave kupolastog oblika trbuha pri izvođenju klasičnih „trbušnjaka“. Osim estetike ima i mnogo zdravstvenih neželjenih posljedica stoga je važno ne zanemariti ovo stanje. Dijastaza se može lako samostalno dijagnosticirati jednostavnim testom. Legnite na leđa i pogrčite noge u koljenu. Postavite jagodice prstiju iznad pupka i podignite gornji dio trupa. Pri podizanju trupa dolazi do razdvajanja lijeve i desne strane ravnog mišića trbuha. U slučaju kada je rascjep uži od 2 cm radi se o funkcionalnoj dijastazi, a kada je to udubljenje šire od 2,5 cm ili ako stane u to udubljenje više od dva prsta te ako je ono jako duboko test je pozitivan i radi se o dijastazi koja zahtijeva posebne i usmjerene vježbe.
Pridružite nam se na ovoj edukativnoj i praktičnoj radionici i saznajte sve o dijastazi, zdravstvenim posljedicama dijastaze te konkretnim vježbama koje je potrebno i poželjno raditi, kao i onima koje se zbog ovog stanja ne preporučaju jer mogu dodatno pogoršati situaciju.
Voditeljica radionice je Lana Novota, kineziologinja i kineziterapeutkinja, s bogatim iskustvom u prenatalnom i postnatalnom programu vježbanja, mama četvero djece koja se nedavno i sama suočila s dijastazom trbušnih mišića nakon poroda.
Radionica će se održati u četvrtak 9.6.2022. u 11h, online putem zooma.
Svim sudionicima bit će dostupna snimka putem video linka.
Cijena radionice je 200kn.
PRIJAVE PUTEM OBRASCA na LINKU OVDJE
Možemo li se pripremiti za dolazak (prvog) djeteta? Možemo li prije nego to iskusimo shvatiti razmjer promjene koja dolazi? Dolazak prvog djeteta je vjerojatno najveća promjena koju su mladi roditelji iskusili. Ona je toliko sveobuhvatna i donosi promjene u svim područjima našeg života da nije lako istovremeno se privikavati i uspješno nositi s njima. Za sve je u životu potrebno vrijeme, ali od najveće pomoći je informiranje, razumijevanje širine i dubine promjena, prihvaćanje nove sebe, dobar temelj za izgradnju svih odnosa gotovo pa ispočetka. Svi roditelji bi trebali znati što slijedi poslije tog magičnog dana za kojeg su se toliko pripremali i kojeg su toliko iščekivali… Ne propustite!
Voditeljica radionice i pričaonice je Ivana Habuš Kraljević, voditeljica Centra za roditelje Klubko.
Radionica će se održati u srijedu 1.6.2022. u 11h online putem zooma.
Radionica je besplatna za (buduće) roditelje.
PRIJAVE PUTEM OBRASCA na LINKU OVDJE
U mnoštvu savjeta o važnosti uspostave kvalitetnog ritma koji će zadovoljiti i poštovati bebine, ali i mamine potrebe, lako se pogubiti. Kako znati koji savjeti su mi korisni, a koji nisu? Kako se samopouzdano oslanjati na vlastite roditeljske kompetencije? Kako se gradi roditeljsko samopouzdanje? Imamo li roditeljsku intuiciju? Kako se opustiti, a zadovoljiti sve važne smjernice? I je li to uopće moguće u ritmu bebinih potreba 24/7? Što vam je najzahtjevnije? Ritam spavanja, hranjenja, presvlačenja, budnih aktivnosti ili beskrajno izmjenjivanje svega navedenog? Kako ne izgubiti razum i ne upasti u zamke novog roditeljstva? U moru svih savjeta, jedna je istina zajednička svima – opuštena mama, opuštena beba. No ostaje vječno pitanje svih mama: a kako to postići uz sve bebine potrebe?
Voditeljica radionice je Barbara Perasović CIgrovski, voditeljica Centra za roditelje Klubko.
Radionica i pričaonica će se održati u srijedu 15.6.2022. u 11h online putem zooma.
Radionica je besplatna za (buduće) roditelje.
PRIJAVE PUTEM OBRASCA na LINKU OVDJE