Bilo da ste roditelj prvašića ili već iskusnog školarca, velika je vjerojatnost da je i vama škola velika briga. Susret djeteta sa školskim sustavom neminovno donosi veliku promjenu u životu cijele obitelji, promjenu koja zatim postaje svakodnevica narednih 12 godina. Promjenu koja ponekad nije na bolje i koja ne donosi uvijek dobrobit odnosima u obitelji. Pridružite nam se na radionicama za roditelje ŠKOLA, DIJETE I JA!
Premda su djeca zrela za polazak u školu kada u nju krenu i prirodno vole i žele učiti, u stvarnosti stvari često ne funkcioniraju tako (lako), a ponekad krenu i naopako. Roditelji često shvate da dijete nije samostalno u obavljanju školskih zadataka i preuzimanju odgovornosti za njih. Dijete najčešće ne zna samo od kuda i kako krenuti, a dugotrajna frustracija vodi u otpor i smanjenje motivacije. Kako mu pomoći da postane samostalnije, nauči se organizirati i kako naučiti dijete učiti?
Doznajte u srijedu 14.9.2022. u 18h na online radionici ŠKOLA IZ PERSPEKTIVE RODITELJA na kojoj će Dragana Pavičić, učiteljica i savjetnica roditelja za školu, govoriti će o tome kako da roditelj pomogne svom djetetu da razvije samostalnost, nauči se organizirati i kako da nauči učiti, vještinama koje nedostaju današnjoj djeci i koje je teško razviti bez podrške odraslih.
Škola je mjesto pravila, vrednovanja i mjesto različitih vršnjačkih iskustava – dobrih i loših. U nedostatku dječje motivacije, smanjene radosti, susreta s raznim teškoćama u učenju i / ili ponašanju, glavnu aktivnu ulogu u brizi o školi preuzimaju roditelji, a škola postaje okosnica obiteljskih razgovora. Odnos roditelja i škole je vrlo važan odnos u životu djeteta i roditelja, a odnos roditelja i djeteta mora ostati najvažniji odnos u cijeloj priči. Kako to postići, a pritom zadržati roditeljsku odgovornost i učiti dijete njegovoj osobnoj odgovornosti za svoje znanje, uspjeh i ponašanje?
Doznajte u srijedu 21.9.2022. u 18h na online radionici ŠKOLA IZ PERSPEKTIVE DJETETA na kojoj će Barbara Perasović Cigrovski i Ivana Habuš Kraljević, voditeljice Centra za roditelje Klubko, govoriti o svim aspektima odnosa, odgovornosti i dječjeg ponašanja s kojima se djeca i roditelji susreću tijekom školovanja – odnosu roditelja i učitelja, odnosu djeteta i učitelja, djeteta prema školi, djeteta s vršnjacima, odnosu roditelja i djeteta. O roditeljskoj odgovornosti i razvoju osobne odgovornosti kod djeteta. O ocjenama, prihvaćanju pravila ponašanja i zalaganju za sebe u školskom i vršnjačkom okruženju.
Cijena pojedinačne radionice je 150kn (19,9 eura)
Cijena za obje radionice iz paketa ŠKOLA, DIJETE I JA je 250kn (33 eura)
Konačno smo dočekali povratak na staro i vratili se životu od prije! No kada zagrebemo ispod površine, suočavamo se s nizom posljedica pandemije i novom financijskom krizom. Roditelji govore o krajnjoj iscrpljenosti nakon duge usmjerenosti na preživljavanje u kaosu. Govore o velikim rupama u znanju djece i anksioznosti koja prati učenike u stalnim pokušajima popravljanju tih rupa. Primjećuju da su djeca povučenija, sramežljivija, nemaju osjećaj pripadanja školi ili razredu, a mnogi bi se najradije ponovo sakrili iza ekrana. Naivno je očekivati da sami pronađu rješenja uz sve svoje paralelne uloge. Roditelji trebaju podršku za suočavanje s posljedicama krize.
U sklopu projekta Umreženi u krizi naša udruga EMA Prostor emancipacije provela je istraživanje potreba obitelji u zadnje dvije godine te podrške koju su dobili i koju trebaju. Temeljem rezultata, zajedno s partnerskim organizacijama, ove jeseni provest ćemo akcije usmjerene na pružanje podrške učenicima i roditeljima.