Ma koliko snažne, sposobne i pripremljene bile, stvarnost majčinstva može biti zbunjujuća, iscrpljujuća, dok je istovremeno ispunjujuća.
Istovremenost je možda najbolji opis majčinstva: istovremenost suprotnih osjećaja i svih nijansi izmedju njih, istovremenost najrazličitijih misli, od crnih do rozih, istovremenost zanemarivanja sebe i davanja sebe. 💕
Majčinstvo je iskustvo različito za svaku ženu, različito sa svakim djetetom, a istovremeno povezujuće i slično jer obuhvaća promjene u svim aspektima našeg bića: osjećajima, potrebama, željama, mogućnostima i teškoćama da ih sve presložimo i uskladimo.
Velike životne promjene, od kojih je jedna od najvećih dolazak djeteta, traže svu našu pažnju, strpljenje i prilagodbu.
Povezivanje i dijeljenje doprinose normalizaciji svih osjećaja, mogućem rješenju nedoumica i olakšavanju teškoća kroz koje prolazimo. 🙆🏻♀️
Grupa podrške čini sigurno, povjerljivo i opušteno mjesto koje nudi:
- Razgovor o temama koje te zaokupljaju. Niti jedna tema nije zabranjena, a možemo proći i one za koje često čujemo, ali i one ‘tabu’ teme o kojima se šuti ili šaputa: partnerski odnosi nakon dolaska bebe, osjećaj gubitka sebe, anksioznost i depresija, nošenje s (nepodržavajućom) okolinom, nesigurnost, iskustvo s poroda… Uz stručno vodstvo i podršku drugih možemo ih sagledati iz druge perspektive i suočiti se s njima – smijati se, plakati, ljutiti.
- Podršku u nošenju sa stresom i neugodnim emocijama, svojim i bebinim. Proći ćemo kroz vježbe samoregulacije i pomoći ti u pronalaženju načina nošenja sa stresom prilagođenih tvom stilu i osobnosti.
- Podršku u snalaženju u novoj ulozi. Nova uloga majke, nova malena osoba s kojom se polako upoznajemo, nova očekivanja naspram onoga što moramo znati i raditi. Sve to nas može učiniti nesigurnima. Svaka od prolazi ovaj put, ali ne moramo biti same na njemu. U grupi možeš očekivati podršku u jačanju samopouzdanja i samosvijesti.
- Povezivanje s drugim roditeljima. U sigurnom okruženju u kojem je svačije mišljenje dobrodošlo i ne propagira se jedan ispravni stil, upoznajemo, družimo se s onima koji prolaze kroz slična iskustva.
Tko, gdje, kada, kako?
- Voditeljica je Barbara Perasović Cigrovski, psihologinja, edukantica psihoterapije, voditeljica Centra Klubko
- Družimo se kroz šest susreta, svakog četvrtka od 11-13 sati.
- Susreti počinju 14.11.2024., a završavaju 19.12.2024.
- Lokacija: Centar Klubko, Ilica 131
- Sudjelovanje na grupi je besplatno, uz obaveznu prijavu i potvrdu sudjelovanja
- Beba može biti s mamom na grupi (do 12 mj. odnosno do prohodavanja)
- Broj sudionica je ograničen
Za dodatne informacije, javi nam se na info@klubko.hr
————————————————————————–
Projekt Klupko podrške Udruge EMA provodi se uz financijsku podršku grada Zagreba.