O realnosti posljedica epiziotomije baš se i ne govori. Kao i svi drugi “poslije” poroda, i ovaj se tretira kao tabu tema. Prije poroda sve vrvi savjetima o masaži međice, šturim tekstovima o razlozima izvođenja ovog zahvata i njezi rane nakon poroda.
Tekstovi za rodilje govore o oporavku tijela nakon nekoliko tjedana babinja kada bi žena mogla ponovo postati seksualno aktivna. Seksualni odnosi tematiziraju se kao nešto očekivano i prirodno, kao da bi svaka rodilja vrlo brzo trebala osjetiti volju i želju za seksom. Je li zaista tako?
Iskustvo poroda prekretnica je u životu mnogih majki. Često pozitivna i prekrasna, ali vrlo intenzivna i preplavljujuća, i većina majki ne skoči iz rađaone u svoj stari život, već se kući vraća promijenjena – s novim iskustvima, novim emocijama, novim mislima, novim prioritetima – i promijenjenog tijela. Potrebno je vrijeme da sve to prihvati, razumije, prigrli, i još malo više vremena da sve to podijeli sa svojim partnerom i uklopi u “stari život”. Seks ne samo da je zadnji na listi želja u tom intenzivnom razdoblju navikavanja na novu sebe, nove nas i bebu, već se medijskim prikazima i neiskrenim razgovorima stvara pritisak na par da bi trebali uživati u svojim tijelima i svojoj ljubavi kao da se ništa nije promijenilo. Ali promijenilo se sve.
Žena prvo mora upoznati j zavoljeti novu sebe da bi mogla opušteno uživati u svom tijelu. Partner mora prvo upoznati novu nju kako bi je razumio i s njom nastavio graditi ljubav i odnos u novim okolnostima. Žena isto tako mora razumjeti i prihvatiti promjene koje se dešavaju partneru, o kojima se također gotovo uopće ne govori.
Potrebno je prvo ustabiliti odnos dvoje ljubavnika uz bebu i promjenu životnog ritma i stila. Potrebno je da svaki od njih prihvati sva tri nova člana s potpunim razumijevanjem i nježnošću. Potrebno je da prvo postanu troje i naviknu se na to.
Jer odnos se ne nastavlja tamo gdje je stao prije odlaska u rodilište. On se mijenja iz temelja. A kao u svakoj vezi, želja za seksom je rezultat dobrog osjećaja u svojoj koži i osjećaja sigurnosti i opuštenosti jer smo partneru privlačni.
Oporavak nakon poroda nije samo fizički, već i emocionalan. A i hormonalan 😉 Nerijetko i “nenormalan” za sve ukućane 🙂
Oporavak nakon epiziotomije je dvostruko teži, fizički i emocionalno. Osim što zbog rane mnoge rodilje tjednima ne mogu sjediti, mnoge žene ranu osjećaju još mjesecima, što im stvara nelagodu i odgađa želju za seksom. Ponekad ožiljak ostaje i na psihi žena, a u ekstremnim slučajevima rezultira i odbijanjem nove trudnoće.
Teško nošenje s fizičkim posljedicama epiziotomije utječe na seksualni život para i vraćanje života u očekivanu normalu.
Stoga je licemjerno ne nazivati stvari pravim imenom ili šutjeti o tako važnoj temi koja u konačnici kotura mnoge druge kotačiće vlastite dobrobiti i dobrobiti partnerskih odnosa na kojima roditeljstvo počiva.
Važno je pričati, važno je biti svjesna svojih osjećaja, važno je ne isključiti partnera. Kada kao životni suputnici i prijatelji podijelimo svoje brige, one lakše postaju sve manje i pronalazimo novi zajednički put.
MisliOna