Treća po redu Klubkova večer za roditelje Raspetljanac donosi aktualnu temu koja se nameće sama od sebe u “novom normalnom” u kojem smo zatečeni promjenama u društvenom djelovanju, mogućnostima aktualizacije, oblicima komuniciranja, nedostatkom bliskosti, krivim formulacijama i nespretnim pozivima na socijalno distanciranje, novim navikama, i htjeli – ne htjeli udaljavanjem jedni od drugih.
Koliko je važno da to udaljavanje ne bude socijalno, već samo fizičko upozoravaju psiholozi od početka kampanje za provođenje mjere distanciranja. Koliko je bliskost važna za mentalno zdravlje govorilo se i prije u kontekstu izoliranih skupina i / ili izoliranih pojedinaca koji su često ne svojom voljom (p)ostali sami. Sada se ta pojava pretočila na velik dio populacije, na sve skupine i generacije, pa tako i na djecu.
Kakva je veza između emocija i društva? Kako se potiče socioemocionalni razvoj djece, i zašto se uopće dodatno potiče?
Kako živimo u “novom normalnom”? Koliko su se promijenile prilike i poticaji za razvoj? Hoće li to imati posljedice na nas, našu djecu, društvo u cjelini? Koja je naša uloga kao roditelja, koje su naše osobne i društvene odgovornosti? Što se posljedično događa s društvom u cjelini?
Tijekom proljetnog lockdown-a postojao je veliki zanos da nevolja koja nas je pogodila donosi pozitivne društvene promjene – povratak prirodi, povratak obitelji, povratak sebi, fokus na važne (male) stvari, zaštitu okoliša i održivi razvoj… Osam mjeseci kasnije situaciju sagledavamo iskusniji i realniji. Velike društvene promjene donose brojne posljedične promjene u životu zajednica i pojedinaca. Kako se ova promjena, specifična po strahu od drugoga i potrebi distanciranja radi očuvanja zdravlja, odražava na našu socijalnu osjetljivost, na solidarnost, na razvoj empatije i drugih za društvo presudnih socijalnih emocija i vještina kod nas i naše djece?
Povod za razgovor je nedavno objavljeno hrvatsko izdanje knjige “Empatija” Jespera Juula i drugih autora. Knjiga kod nas objavljena u pravo vrijeme – vrijeme društvene krize koja je samo pojačala društvene trendove gubitka zajedništva i posljedično gubitka empatije koji su već duže prisutni. Zašto je empatija važna za društvo? Kako osnažiti djecu da razviju empatiju? Kako se povezati sa sobom kako bismo bolje mogli shvatiti druge?
O ovim temama razgovaramo u petak 11.12.2020. u 19h, ovog puta putem Zoom-a.
Radionicu vodi sociologinja Ivana Habuš Kraljević, voditeljica Centra za roditelje Klubko.
Klubkove roditeljske večeri održavaju se svakog drugog petka.